Michal Karas | IBM Thinkpad T23

Jsem spokojeným vlastníkem notebooku Thinkpad T23 z produkce počítačového giganta IBM. Jedná se o stroj s procesorem Pentium III Mobile o taktovací frekvenci 866 MHz, 256 MB RAM, 20 GiB diskem a grafickou kartou S3 Savage. Jak vidíte, tak se nejedná o žádný supermoderní kousek, ale mně zatím plně dostačuje.

Na notebooku je nainstalován operační systém Arch Linux. Jedinou věcí, o kterou se nestará správce balíčků pacman, je kernel. Stahuji si vždy vanilkové jádro řady 2.6 a momentálně k němu přidávám pouze aktuální verzi -stable patchsetu. Zde je k nahlédnutí .config mého nynějšího jádra.

Procesor

Procesor umožňuje tzv. frequency scaling a je možné přepínat mezi frekvencemi 866 MHz a 666 MHz. Stačí v jádru zapnout CPU Frequency scaling a v něm dále volbu Intel Speedstep on ICH-M chipsets. Na samotné přepínaní používám démona cpufreqd, který je nakonfigurován tak, aby snížil frekvenci procesoru ve chvíli, kdy je notebook odpojen od elektrické sítě

Grafika

Maximální možné rozlišení je 1024x768. S ovladačem savage funguje od X.org řady 7.0 i 3D akcelerace (poslední verze savage ovladače - 2.1.2 - nemusí fungovat správně).

Zvuková karta

Zvuk obstarává chip AC97, pro nějž úspěšně zajišťujě v linuxovém jádře podporu projekt ALSA.

Síť

Síťový provoz až po 100Mbit ethernetu je možný s jaderným ovladačem Intel(R) PRO/100+ support.

PCMCIA

Oba dva PCMCIA sloty jsou funkční, jen je nutné zapnout v jádru v sekci PCCARD (PCMCIA/CardBus) support i CardBus yenta-compatible bridge support.

Infračervený port

Infračervený port funguje, pokud je v jádře zakompilován ovladač NSC PC87108/PC87338 a pokud je tento ovladač správně zaveden. Já infraport zapínám jen v případě potřeby skriptem irda-start (irda-stop logicky zase infraport vypíná)

Uspávání/Hibernace

Funguje se swsusp obsaženém přímo ve vanilla kernelu. A to jak na disk, tak i do RAM.

Valid XHTML Valid CSS Posledni aktualizace: 17.8.2007